„HISTORICKY PRVNÍ AKT O AI“. STÁTY EU SE PO NĚKOLIKA LETECH DOHODLY


Po dvou letech jednání se Evropská unie v pátek shodla na regulačním rámci pro umělou inteligenci. Členské státy tímto krokem reagují na popularitu nástrojů jako je ChatGPT, které s sebou vedle výhod nesou i rizika.

Členské státy EU se v pátek konečně dohodly a schválily nové zákony upravující bezpečnost a používání umělé inteligence (AI). Evropská komise upozornila na nutnost regulace umělé inteligence už v dubnu roku 2021, připomíná server Deutsche Welle. A poté, co společnost Open AI spustila svého chatbota ChatGPT, se tlak na vytvoření balíčku zákonů umocnil.

V rámci Unie se pak toto téma intenzivně řešilo poslední dva roky. Země EU schválily návrh právních předpisů už v prosinci. Schválení pravidel 27 členskými státy EU se pak považovalo za formalitu, nicméně země jako Francie a Německo vyjádřily ohledně nových regulací jisté obavy. Jednání o finální verzi zákonů se tak vlekla.

Cílem Evropské unie je stanovit globální standardy pro využívání umělé inteligence v různých odvětvích, od bankovnictví přes výrobu až po medicínu a cestování. Pravidla se zabývají také vojenským využitím AI a definují bezpečnostní parametry.

Komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton označil navrhovaný akt o umělé inteligenci za historicky první.

„Akt o umělé inteligenci rozpoutal velké vášně. A to právem. Členské státy dnes podpořily politickou dohodu, jíž bylo dosaženo v prosinci, a uznaly dokonalou rovnováhu, kterou vyjednavači nalezli mezi inovacemi a bezpečností,“

popsal Breton.

Popularita ChatGPT a dalších generativních programů AI byla pro mnohé budíčkem, protože se ukázaly možnosti této technologie, a to jak v pozitivním, tak v negativním smyslu.

Zastánci tvrdí, že AI zlepší výrobu a usnadní život těm zaměstnancům, které nová technologie nenahradí. Šokující schopnost AI rychle a snadno vytvářet například falešné snímky, hlasové zprávy a videonahrávky spustily „poplašné sirény“. Někteří experti se totiž obávají, že technologie může být zneužívaná například k šíření dezinformací nebo ke kyberšikaně.

Zdroj: seznamzpravy.cz