TŘETINA ČECHŮ SI PUSTÍ NA VÁNOCE NAČERNO STAŽENÝ FILM NEBO SERIÁL


Konec roku patří z hlediska sledovanosti televize mezi nejvytíženější období, nejžádanějším programem bývají pohádky a nejnavštěvovanějšími volně dostupné stanice, které si pustí až 94 procent lidí. Nicméně zhruba každý třetí Čech si ve dnech volna pustí film nebo seriál, který si nelegálně stáhne.

Vyplývá to z průzkumu mediální společnosti Axocom, zaměřeného na zvyky a televizní rutinu v závěru roku. „Zajímavé je, že na televizi se o svátcích dívají i ti, co ji doma nemají. Televize totiž často běží jako kulisa při návštěvách, takže se k ní dostane vlastně téměř každý,“ říká ředitelka společnosti Erika Luzsicza.

Přestože jsou streamovací služby celosvětově na vzestupu, v tuzemsku je počet jejich diváků rozhodně v menšině. Podle aktuálního průzkumu se na pořady firem Netflix či Amazon dívají jen čtyři procenta dotázaných, zato z nabídky placených televizí si vybírá alespoň 15 procent lidí.

„Podíl diváků placené televize dlouhodobě roste, ale ve srovnání s jinými trhy pomalu. Proti ostatním zemím východní Evropy má Česko stále největší podíl pozemního vysílání, tvoří více než polovinu populace,“ vysvětluje Luzsicza.

Nejvíce překvapuje, že až třetina všech respondentů si pustí nelegálně získaný obsah z volně dostupných serverů, jak se v průzkumu přiznali. Na rozdíl od nostalgiků tak během svátků chtějí dohnat, co nestihli, aby si udrželi přehled a krok se svým okolím, a kvůli tomu se mnohdy dopouštějí pirátství.

Zdroj: idnes.cz