STUDIE NĚMECKO: TELEVIZNÍ PIRÁTSTVÍ ZPŮSOBUJE ROČNÍ EKONOMICKÉ ZTRÁTY VE VÝŠI 1,8 MILIARDY EUR


Podle nové studie společnosti Goldmedia se v Německu v posledních letech zvýšilo sledování nelegálního živého obsahu v televizi.

Výsledky studie ukazují, že v Německu v roce 2022 sleduje nelegální živé televizní vysílání pravidelně celkem 5,9 milionu lidí. Ve většině případů pirátské živé televizní vysílání nahrazuje využívání legálních televizních služeb. Hlavními nelegálně sledovanými žánry jsou drama, sportovní a dokumentární pořady.

V důsledku nelegálního sledování pořadů pak mediální společnosti přicházejí podle studie o roční příjmy v celkové výši 1,1 miliardy EUR. Celková ztráta příjmů při zohlednění předcházejících a následujících fází hodnotového řetězce činí 1,8 miliardy EUR ročně. Stát pak přichází o daně a příspěvky na sociální zabezpečení v celkové výši přibližně 390 milionů EURročně.

"Výsledky studie jasně ukazují, že nelegální konzumace živého televizního signálu zůstává masovým jevem se závažnými ekonomickými a sociálními důsledky. Znovu proto apelujeme na vládu a regulační orgány: vyzýváme je k tomu, aby se zasadili o ochranu živého obsahu na internetu. Nevidíme žádné jasné známky podpory ze strany Bruselu nebo německé vlády a požadujeme, aby byly urychleně provedeny změny,"

řekl Frank Giersberg, výkonný ředitel společnosti VAUNET.

Podle studie se od roku 2018 zvýšilo množství nelegálního sledování. V roce 2022 alespoň jednou týdně nelegálně streamovalo živé televizní vysílání 72 % osob, přičemž v roce 2018 to bylo 54 %. Nejpočetnější skupinu tvoří muži ve věku 24 až 33 let. Sledování nelegálních živých televizních přenosů však bylo zaznamenáno u celé populace ve věku 24 až 63 let, přičemž podíl starších uživatelů se oproti roku 2018 zvýšil opravdu výrazně. Ti, kteří v roce 2022 sledovali nelegální lineární televizní přenosy, tak činili v průměru přibližně 73 minut denně.

Zdroj: VAUNET; Television Piracy Study 2022/2023

Nejčastěji používanými zařízeními pro nelegální sledování byly chytré telefony, osobní počítače a notebooky vybavené aplikacemi a softwarem. Ve srovnání s rokem 2018 se přístup k nelegálnímu živému obsahu pomocí aplikací a softwaru rapidně zvýšil. Více než polovina těch, kteří v roce 2022 sledovali nelegální streamy, tak činila jedním z těchto způsobů (v roce 2018: 36 %).

Shrnutí studie Television Piracy Study 2022/2023 v anglickém jazyce si můžete stáhnout ve formátu PDF zde.

Zdroj: broadbandtvnews.com