NOVA DO VOLNÉHO VYSÍLÁNÍ SE SPORTOVNÍM KANÁLEM NEVSTOUPÍ


Strategií skupiny Nova je provozovat placené sportovní kanály, v bezplatném režimu vysílání nevidí pro sportovní stanici ekonomický smysl, říká generální ředitel CME Didier Stoessel.

Portfolio sportovních kanálů skupiny Nova se od konce února rozroste o dva další zaměřené na motoristické sporty. Celkem tak skupina Nova zaštítí vysílání šesti sportovních televizních stanic. Podle generálního ředitele společnosti Central European Media Enterprises (CME) Didiera Stoessela, mateřské firmy televizní skupiny Nova, je strategií skupiny uvádět sportovní kanály v placeném režimu vysílání. O tom, že by výhledově vstoupila s čistě sportovním kanálem do volného vysílání (free-to-air), neuvažuje, uvedl Stoessel v rozhovoru pro MediaGuru.cz.

„Je to naše strategie mít placené stanice pro sportovní události, které nabízíme. Je to i trend, který vidíme v Evropě. Důvodem je cena vysílacích práv, která je tak vysoká, že sportovní kanály není možné financovat jen z reklamy. Předplatné je pro jejich financování nezbytné. Nabízet čistě sportovní kanál zdarma je nemožné,“ říká.

Ve volném vysílání se na Nově podle jeho slov mohou objevit pouze velké mezinárodní sportovní události, jako bylo např. fotbalové MS v Kataru, kdy Nova sdílela část vysílacích práv s Českou televizí. „V případě velkých událostí, jako je například fotbalové Euro nebo mistrovství světa, věříme, že by měly být dostupné všem. Přestože i tady je cena práv vysoká, konají se zpravidla jednou ročně nebo s větším časovým odstupem, a ne každý víkend,“ dodává Didier Stoessel. Pokud by Nova měla přístup k vysílacím právům pro některou z významných sportovních událostí, umístila by ji do lineárního vysílání TV Nova nebo na některý její tematický kanál, ale ne na sportovní stanici.

Kolik sportovních placených kanálů zamýšlí skupina Nova provozovat a zda jejich počet ještě rozšíří, nelze podle Stoessela jednoznačně říct. „Je to otázka spojená s tím, jaké sportovní akce ještě můžeme do vysílání získat. My teď máme opravdu hodně věcí. Mohli bychom mít třeba ještě alpské lyžování, a pak bychom mohli přidat další kanál, ale počet kanálů není ve finále tak podstatný. Stále víc diváků uvažuje ve způsobu streamovacího sledování. Chtějí vidět obrázek sportu, kliknout a sledovat. Máme teď šest kanálů, protože chceme mít jistotu, že všechny sportovní akce, které máme, mohou diváci sledovat kdykoli chtějí,“ upřesnil.

Většinu svých sportovních kanálů neumísťuje Nova ani do své videoslužby Voyo. Zde se objevují jen vybrané přenosy a obsah z kanálů Nova Sport 1 a Nova Sport 2. Ani nově chystané stanice, Nova Sport 5 a Nova Sport 6, sledovat na Voyo nepůjde. „Diváci obvykle chtějí sledovat sport v nejvyšší obrazové kvalitě a museli bychom tak transformovat Voyo do 4K nebo na nejvyšší kvalitu, což je časově náročné. Výhodou sportovního sledování v nabídkách IPTV operátorů je navíc to, že se diváci mohou pomocí zpětného zhlédnutí vracet. Voyo bude nadále nabízet především dramatickou a filmovou tvorbu, seriály, reality show a pořady vytvářené pro TV Nova,“ dodal Didier Stoessel.

Dušan Mendel na tiskové konferenci Nova Sport; Zdroj: TV Nova

Nova jedná o dalších právech pro Nova Sport

Nova před startem stanic Nova Sport 5 a 6 mírně přeskládala obsahovou nabídku stanic Nova Sport 1 a 2. „Stanice Nova Sport 3 a 4 zůstaly tak, jak jsou, tedy zaměřené na fotbal. Z Nova Sport 1 a 2 jsme vzali Moto GP, které směřuje na Nova Sport 6. Místo něho jsme zařadili polské KSW, které jsme měli na Voyu a kde velmi dobře fungovalo. Zařadili jsme tam i NFL, potom balíček ženských sportů včetně francouzské ženské fotbalové ligy,“ popsal MediaGuru.cz Dušan Mendel, vedoucí sportu pro TV kanály & VOD skupiny Nova.

Formule 1 se na obrazovky TV Nova vrací po deseti letech – všechny tréninky, kvalifikace a závody se objeví na stanici Nova Sport 5. Nova Sport 6 přinese závody Moto GP, mistrovství světa superbiků a motoristické vysílání vyplní v podvečerních a večerních slotech vybranými fotbalovými zápasy z evropských fotbalových lig, jako jsou Bundesliga, LaLiga nebo Serie A. To, zda by se nabídka mohla rozšířit ještě o další nový (fotbalový) obsah ze soutěží, které na Nova Sport teď nejsou, není zatím jasné. „Ještě se snažíme získat nějaké zajímavé věci, které by mohly být k mání a brzy je odtajníme,“ reagoval Dušan Mendel na dotaz o možném rozšíření obsahu na kanále Nova Sport 6.

Z letošních velkých sportovních událostí (MS hokej, ME v kopané, olympiáda) se s velkou pravděpodobností žádný z nich v nabídce Novy neobjeví (práva mají ČT pro první dvě uvedené, Eurosport pro OH) a nebude se tak opakovat sdílené vysílání z fotbalového mistrovství světa v Kataru jako na konci roku 2022.

Zdroj: mediaguru.cz