WARC PŘEDPOVÍDÁ ZPOMALENÍ REKLAMNÍCH INVESTIC V ROCE 2023


Značky budou ve druhém pololetí pokračovat v reklamních investicích, zpomalení ale očekává sdružení WARC v roce 2023.

Výdaje na reklamu po celém světě v roce 2022 vzrostou o 8,3 %, ale v roce 2023 výrazně zpomalí. Tento odhad přináší ve své nové zprávě odborné sdružení WARC, které v těchto dnech snížilo očekávání růstu globálního reklamního trhu o 90 miliard USD tváří v tvář širšímu ekonomickému zpomalení. Novou predikci uvádí ve svém reklamním výhledu pro období 2022/23.

Zpráva konstatuje, že globální výdaje na reklamu mají letos dosáhnout 880,9 miliardy USD, což je meziročně o 8,3 % více. Z velké části je růst způsoben cyklickými nárůsty z velkých událostí, jako jsou americké volby a mistrovství světa ve fotbale mužů, které podpoří růst investic ve druhém pololetí 2022. Podle dosavadních indicií plánují velké značky své výdaje udržet.

V roce 2023  má ale růst výrazně zpomalit na pouhých 2,6 %. WARC tak snižuje svůj původní výhled na rok 2023 z loňského prosince o 5,7 procentního bodu. Výrazné snížení investic je odhadováno i pro oblast sociálních médií. Investice do reklamy na sociálních sítích mají letos vzrůst o 11,5 %, což je ale o dost méně než v roce 2021 (+47,1 %). V roce 2023 mají růst jen o 5,2 %, což je pro tuto kategorii historicky nejméně. Svou roli zde má hrát i opatření společnosti Apple na ochranu soukromí. Týká se to i platformy YouTube, kde by se reklamní investice v roce 2023 měly zvýšit o 5,6 %.

O něco rychleji by se měly zvyšovat investice na videoplatformách podporovaných reklamou (AVOD). Provozovatelům vysílání se také letos zvýší příjmy z reklamy (+9,7 %) a příští rok o 5,2 %. Vyšší příjmy se očekávají letos i pro lineární televizi (+3,6 %), ale pro příští rok je odhadován pokles o 4,5 %.

„Vzhledem k tomu, že tempo růstu globální produkce se nyní sníží na polovinu a tlaky na straně nabídky rozdmýchávají inflaci, ekonomické zpomalení škrtlo téměř 90 miliard USD z vyhlídek růstu globálního reklamního trhu v tomto a příštím roce,“

podotýká James McDonald, ředitel pro data, Intelligence & Forecasting, WARC. Dodává ale, že značky zatím stále investují, protože obnova po covidu pokračuje.

Zdroj: mediaguru.cz