PRIME TIME SE NEMĚNÍ ANI V DOBĚ STREAMOVACÍCH SLUŽEB


Prime time, tedy čas, kdy k obrazovkách usedá nejvíce diváků a televize uvádějí novinky či nejatraktivnější pořady, byl vždy mezi sedmou až osmou večerní. S příchodem internetových televizí dostali diváci možnost to změnit. Podle dat televizních kanálů dál usedají k obrazovkám nejčastěji večer, liší se jen rytmus sledování během týdne.

Například podle dlouhodobých statistik televizního operátora Telly je průměrná nejvyšší sledovanost v neděli, naopak nejméně sledovaným dnem je čtvrtek. Hlavní vysílací čas je v případě Telly od čtvrt na devět a končí kolem desáté hodiny večerní.

Podobné zkušenosti mají i největší české televizní stanice.

„Hlavní stanice Prima má dlouhodobě největší počet diváků i nejvyšší share, tedy podíl na celkové sledovanosti, v hlavním večerním vysílacím čase mezi 20. až 22. hodinou. Podobně je to i u kanálů Prima COOL, Prima LOVE a Prima ZOOM a Prima MAX. Zároveň Prima COOL a Prima MAX jsou sharově silné i v pozdějším večerním čase 22:00 až 00:00 hodin,“ uvedla mluvčí Primy Gabriela Semová.

Doplnila, že naopak stanice Prima KRIMI má nejvyšší sledovanost i share odpoledne mezi 14. a 18. hodinou. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak láká nejvíce diváků v době večerních zpráv.

Na hlavní stanici Prima je podle ní silnější zájem diváků mezi 19. a 21. hodinou ve všední dny, kdy Prima vysílá prémiovou vlastní tvorbu. „Na hlavní stanici Prima je nejvyšší sledovanost v úterý a ve čtvrtek, kdy vysíláme vlajkový seriál ZOO. Nad průměrem je stanice také ve středu díky seriálu Na vlnách Jadranu,“ vypočetla Semová.

Na tematických stanicích, jako například Prima COOL, Prima MAX a Prima KRIMI, je největší sledovanost o víkendu. „Pro většinu našich tematických stanic patří mezi nejsledovanější dny sobota a neděle. Prima LOVE má nejvyšší sledovanost ve středu a v pátek,“ doplnila mluvčí Primy.

Podobně je na tom i Nova, kde sledovanost vrcholí těsně před 21. hodinou. „Tomu úseku říkáme první prime time, ten začíná ve 20:20. Kopíruje čas, kdy je u obrazovek nejvíce lidí. Druhý prime time je přibližně po půl desáté, to začíná druhé prime time pásmo, které navazuje na to první,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz programová ředitelka Novy Silvia Majeská.

Doplnila, že sledovanost se během týdne mění. „Počet diváků se liší. Myslím si, že tak nějak přirozeně kopíruje koloběh týdne a historické návyky. Nejvíc diváků je před českými obrazovkami v neděli, hlavně v neděli večer. Neděle je celkově silná. Druhý nejsledovanější den v rámci hlavního vysílacího času je pondělí,“ popsala.

Stejné zkušenosti má i Česká televize (ČT), která má prime time nadefinovaný jako časový úsek mezi 19. a 22. hodinou. „Nejvíce diváků sleduje televizi okolo 21. hodiny. To platí jak pro televizi obecně, tak pro hlavní kanál ČT1, kde se k tomu přidává i zpravodajská hodina mezi 19. a 20. hodinou,“ připojila mluvčí veřejnoprávní televize Vendula Krejčová.

V případě ČT2 vrchol sledovanosti nastává mezi 20. hodinou a půl desátou. V případě ČT24 sledovanost kopíruje zpravodajství ve 12 a 18 hodin a v rámci zpravodajské hodiny mezi 19. a 20. hodinou. „U Déčka je nejvíce dětí okolo 7. hodiny ráno, o víkendu o trochu později, a večer mezi 18. a 20. hodinou. Divácké návyky jsou dlouhodobě stabilní, nemění se,“ připomněla Krejčová.

Doplnila, že obecně bývá u televize v prime time nejvíce lidí v neděli, nejméně pak v pátek a v sobotu. Od pondělí do čtvrtka bývá množství diváků u obrazovek dost podobné. „I v případě České televize se nejvíce lidí dívá v neděli večer, vysoký zájem diváků registrujeme, ale i v pondělí, pátek a sobotu, což souvisí s nasazováním premiérového vysílání. Slabšími dny jsou úterý až čtvrtek,“ doplnila Krejčová.

Poznamenala, že pokud ČT divákům nabízí nějaký premiérový dramatický pořad, atraktivní sport nebo mimořádnou zpravodajskou událost, tak je sledovanost nadprůměrná v jakýkoli den týdne.

„Obecně ale platí, že vyšší zájem diváků o vysílání ČT zaznamenáváme v pátek, v sobotu a v neděli. V případě premiéry detektivního seriálu i v pondělí,“ poznamenala Krejčová.

Prime time zůstává, ale kvalita se mění

Desítky let zažitý prime time tak platí i v době streamovacích služeb. Podle dat Netflixu je celosvětově nejvyšší počet přehrání filmů či seriálů v devět hodin večer. V zemích s dlouhou pracovní dobou jako Argentina, Mexiko nebo Singapur je pak vrchol streamování až kolem 22. hodiny.

„Čas mezi 19. a 21. hodinou, respektive 19. až 22. hodinou, je pro televize klíčový, a tak to zůstane i v dalších letech. Zpětné zhlédnutí sice bude růst, ovšem zvyk sledovat televizi přímo večer je u většiny diváků tak silný, že prime time určitě přetrvá i nadále,“ doplnil údaje televizí Juraj Koiš z odborného serveru TVKompas.cz

Upozornil ale, že kvalitativně již prime time zdaleka není tak silný, jak býval. „Zatímco ještě před pěti až deseti lety jste potřebovali minimálně dva silné tituly každý večer, abyste udrželi pozornost diváka, dnes můžete i v prime time rotovat starší reprízy zavedených seriálů, a dokážete udržet potřebnou sledovanost,“ uvedl.

Divák už podle něho není tak náročný na kvalitu a „novotu“ jako býval kdysi. „Domnívám se, že to souvisí právě s možností zpětného sledování v IPTV, kde si divák sám najde kvalitu, kterou chce sledovat,“ vysvětlil Koiš.

Průměrný Čech strávil loni sledováním televize podle dat Asociace televizních organizací každý den tři hodiny a 40 minut.

Zdroj: idnes.cz