STUDIE: UŽIVATELÉ PIRÁTSKÝCH PŘEDPLACENÝCH SLUŽEB ČELÍ VYSOKÉMU POČTU PODVODŮ


Zpráva organizace Digital Citizens Alliance uvádí, že 72 % lidí, kteří použili kreditní kartu pro přihlášení k pirátské televizní, filmové nebo herní streamovací službě, nahlásilo podvod

Uživatelé internetu, kteří používají kreditní kartu pro přihlášení k ilegálním pirátským streamovacím službám, aby získali přístup k filmům, televizním pořadům a hrám, čelí závažnému riziku, že se z jejich karty odečtou poplatky, které neautorizovali. To je výsledek nového šetření organizace Digital Citizens Alliance.

„Naše nejnovější zpráva je dalším důkazem, že provozovatelé pirátských služeb udělají cokoli, aby vydělali na spotřebitelích, kteří mají zájem o obsah. A to i na těch, kteří jsou ochotní za něj platit,“ řekl Tom Galvin, výkonný ředitel organizace Digital Citizens Alliance. „Ve spojení s naším předchozím výzkumem, který poukazoval na rizika spojená s bezplatnými pirátskými aplikacemi a službami, se situace dále vyjasňuje. Vyhledávání pirátského obsahu je ve své podstatě rizikové chování, které ohrožuje zařízení, peněženky i soukromí spotřebitelů.“

Zpráva nazvaná „Giving Piracy Operators Credit“ popisuje šetření případu, kdy se kreditní karta pracovníka Digital Citizens stala cílem nezákonných nákupů ve výši 1 495 USD. Obsahuje i samostatný průzkum, který upozorňuje na řadu větších problémů souvisejících s pirátským obsahem.

Průzkum odhalil rozsáhlé využívání pirátského obsahu. Jeden ze tří Američanů přiznává, že pirátský obsah sleduje.

Průzkum také zjistil, že za poslední rok 72 % Američanů, kteří použili k nákupu pirátské předplacené služby kreditní kartu, nahlásilo problém s jejím podvodným použitím.

Organizace Digital Citizens se přihlásila k odběru 20 pirátských předplacených služeb, aby otestovala, zda jsou podvody s kreditními kartami na pirátské předplacené služby vázané. Výzkumníci se ke službám registrovali od února do dubna 2023 za použití nové kreditní karty Capital One QuickSilver, která sloužila pouze pro tento projekt.

Stránky si účtovaly pevné měsíční předplatné v rozmezí 5,99-40 USD a během dvou týdnů se začaly objevovat podvodné poplatky, uvádí skupina.

Nákupy byly údajně za donášku potravin, dámské oblečení, počítačový software, peněžní zálohu a objevila se i velká záhadná částka 850 dolarů, která naštěstí zpracována nebyla. Původ těchto poplatků je zřejmě v Číně, Singapuru, Hongkongu a Litvě.

Přehled konkrétních účtovaných částek:

  • února 2023 - Jedenáct dní po přihlášení k první pirátské streamovací službě - dvakrát stržený poplatek ve výši 17,21 USD označený jako „GB Pay affectioni“. Affectioni je patrně obchod s dámským oblečením ve městě Čching-tao v Číně, GP Pay je mobilní platební služba.
  • února 2023 - Jen o den později byla stržena zálohová platba ve výši 14,99 USD (společně s dalším poplatkem 3 USD) za použití kryptoplatformy Wollito. Výpis z kreditní karty uvádí, že nákup pochází z litevského Vilniusu. Žádné další informace k dispozici nejsou.
  • března 2023 - Nákup v obchodě s oblečením se sídlem v Hongkongu za 16,60 USD. Název položky byl „clothingyoyo“, což odpovídá obchodu Clothing Yoyo se sídlem v Sheung Wan v Hongkongu.
  • března 2023 - Nákup v hodnotě 16,68 USD označený jako „thedailygroceries“. Byl účtován v Ťia-sing v Číně. Ačkoli název naznačuje, že jde o jídlo, na webové stránce thedailygroceries.com, která zřejmě poplatku odpovídá, se prodávají šperky, jako jsou náhrdelníky a náramky, a také kabelky.
  • dubna 2023 - Objevují se dva pokusy o větší nákupy za 899 USD a 150 USD. Povaha nákupů není známá, protože Capital One požádal držitele karty o schválení, ale nedostal ho.
  • května 2023 - Objevuje se první ze dvou větších nákupů v singapurském obchodě s oblečením nazvaném Pazzion za 118,53 USD.
  • května 2023 - Došlo je zpracování druhého nákupu v obchodě Pazzion ve výši 244,78 USD. Podle webových stránek prodává Pazzion oděvní doplňky, jako jsou boty, kabelky, náramky a další.

Kromě šetření zaměřeného na 20 pirátských předplacených služeb zadala organizace Digital Citizens průzkum, který by osvětlil rizika pirátských webových stránek a aplikací. V průzkumu odpovídalo 2 330 Američanů na otázku, jak se dostávají k zábavě.

Hlavní zjištění:

  • Přibližně 1 ze 3 Američanů uvedl, že za poslední rok sledoval pirátský obsah alespoň jednou. Někteří na pirátský obsah vsadili poté, co zrušili jiné zákonné streamovací možnosti nebo kabelové či satelitní služby.
  • Přibližně 1 z 10 lidí, kteří sledovali pirátský obsah, použil k nákupu předplatného kreditní kartu.
  • 72 procent Američanů, kteří k nákupu pirátské předplacené služby použili kreditní kartu, také v posledním roce nahlásilo problém s podvodem s kreditní kartou. Podobný problém řešilo pouze 18 procent z těch, kteří uvedli, že pirátské stránky nenavštěvují.
  • U Američanů, kteří navštívili pirátské stránky a aplikace, byla čtyřikrát větší pravděpodobnost (44 procent ku 10 procentům), že se stanou obětí krádeže identity.
  • Američané, kteří navštívili pirátské stránky a aplikace, měli za poslední rok pětkrát častěji (46 procent k 9 procentům) problém s malwarem.

Zpráva se také zabývala řadou možných řešení těchto problémů. Uvádí se v ní, že šíření pirátských služeb do amerických domácností - a škody, které napáchají - vyžaduje společný postup federální vlády i vlád jednotlivých států, společností vydávajících kreditní karty, na něž provozovatelé pirátských služeb spoléhají, a samotných spotřebitelů.

Boj proti pirátství by měl zahrnovat následující postupy:

  • Zpracovatelé plateb by měli ukončit vztahy se známými provozovateli pirátských služeb.
  • FTC varuje Američany před online riziky, která je mohou vystavit finančním podvodům a vlivu škodlivého softwaru.
  • Orgány činné v trestním řízení by měly používat nástroje, které získaly v roce 2020, a zahájit vyšetřování trestných činů spáchaných provozovateli pirátských služeb.
  • Skupiny pro ochranu spotřebitelů by měly Američany nadále varovat před riziky.

Více informací je uvedeno na stránkách www.digitalcitizensalliance.org. Úplné znění zprávy je k dispozici zde.

Zdroj: tvtechnology.com