„Znalci“ ze Silicon Valley často dělají chybu, když házejí všechna tradiční média do jednoho velkého pytle (se kterým to jde z kopce). Reklama v tištěných novinách je zdecimovaná, ale televizní reklama se momentálně drží docela dobře, dokonce i během pandemie. Zatímco se všichni hodně díváme na Netflix (NFXL -0,6 %), inzerenti vědí, že každou hodinu každý den sledují miliony spotřebitelů tradiční vysílání a kabelovou televizi.

Podle nedávné zprávy od MoffettNathanson, společnosti zčásti pojmenované po Michaelu Nathansonovi, dlouholetém a uznávaném mediálním analytikovi, došlo v USA ve třetím čtvrtletí tohoto roku k 3% nárůstu výnosů z televizní reklamy. Společnost tento výsledek porovnala s celostátními výdaji na reklamu, které poklesly o 3,5 procenta. V tomto závěrečném čtvrtletí roku 2020 Nathanson předpokládá 2% růst výnosů z televizní reklamy.

Zpráva nese název „To bylo nečekané!“ (That Was Unexpected!) a Michael Nathanson v ní objasnil, proč výnosy z televizní reklamy v tomto posledním čtvrtletí tak významně vzrostly. „Zaprvé se ve třetím čtvrtletí vzedmula neopakovatelná vlna návratu všech velkých sportů na trh. Zadruhé intenzivní volební cyklus v roce 2020 přilákal ve státech, které jsou klíčové pro získání převahy v prezidentských volbách i v boji o Senát, obrovské investice do reklamy na místní, regionální i celostátní úrovni – odhadujeme, že se oproti roku 2016 zvýšily přibližně o 75 procent.“

Nathanson v televizním průmyslu prognózuje významné budoucí výnosy: „Trh televizní reklamy přinese v nadcházejících třech čtvrtletích výrazné výsledky, neboť se do svého přirozeného tempa vracejí sportovní události, včetně Olympiády.“

Naopak novinovým společnostem se výnosy z reklamy nadále snižují a ve většině případů platí totéž i o výnosech z předplatného. Celostátní noviny, konkrétně The Wall Street Journal a The New York Times (NYT +1,6 %), se této zkáze hodnoty vyhnuly úspěšným získáváním předplatného online.
Pew Research Center nedávno vydal zprávu, která nepřekvapivě dokládá, že výnosy z reklamy hlavních místních novinových řetězců – již tak sužovaných prudkým poklesem výnosů z tištěné reklamy – utrpěly během pandemie a následné ekonomické recese ještě citelnější ránu.

Pew uvedl, že mezi šesti veřejně obchodovanými novinovými řetězci – Gannett (GCI.I 0,0 %), New York Times, Tribune, McClatchy, Lee a Belo (AHC 0,7 %) – které vlastní a provozují více než 300 deníků, klesly výnosy z reklamy oproti minulému roku o 42 %.

Zdroj: https://www.forbes.com