Effectv, divize pro prodej reklamy společnosti Comcast, představuje tento týden novou výzvu reklamní komunitě. Pokud některá z vašich kampaní využívá jen reklamy na YouTube, Facebooku nebo jiných sociálních médiích, budou mít větší dopad, pokud je budete distribuovat i přes televizní služby.

To je hlavní myšlenka studie spotřebitelského chování od Effectv a nezávislé výzkumné laboratoře MediaScience, nazvaná „Digital Loves TV“. Dnes mají inzerenti, reklamní agentury a firmy nakupující mediální prostor k dispozici oficiální zprávu, která studii dokumentuje. Klíčové zjištění: Pravděpodobnost, že si spotřebitelé koupí značku, produkt nebo službu, kterou předtím neznali, se po zhlédnutí reklamy v televizi a online zvýší o 35 procent ve srovnání s uvedením reklamy pouze online.

„Zjistili jsme, že v souladu se změnou zvyklostí při konzumaci videa se zadavatelé přirozeně přesunuli spolu se svým publikem k online zážitkům,“ řekl John Brauer, výkonný ředitel pokročilé analytiky v Effectv. „Víme ale, že televize je pro naše inzerenty důvěryhodný mechanismus pro budování značky. Začali jsme touto otázkou: Jak efektivní je při budování značky kampaň vedená pouze online v porovnání s kampaněmi, které kombinují online prostředí s televizí? Zjistili jsme, že celkově se všechny měřené ukazatele vaší značky zlepší, když online média zkombinujete s televizí.“

Výzkum probíhal v laboratořích MediaScience a zúčastnilo se ho více než 140 dospělých ve věku od 18 let. Během výzkumu účastníci sledovali soubor reklam prostřednictvím online služeb (YouTube / Facebook / mobilní aplikace) a na televizních sítích. Pořadí reklam a kde se objevily, se v průběhu testování měnilo, aby se celý soubor vzorků nezobrazoval ve stejném pořadí a na stejné platformě.

Některá reklamní sdělení se vztahovala k dobře známým značkám, jiná k produktům, které diváci neznali a které byly smyšlené a vytvořené pouze pro tento test. Technici společnosti MediaScience používali pro monitorování průběhu testu biometrické údaje, sledování pohybu očí a další postupy.

Brauer tvrdí, že velikost vzorku ve studii (více než 140 lidí) byla přiměřená pro „získání statisticky významných výsledků“. Odmítl jmenovat inzerenty, jejichž reklamy byly v testu použity, a potvrdil, že ve hře byly různé kategorie, včetně retailového prodeje, zlepšování bydlení a automobilů.
„Televize dává značkám na rozdíl od reklamy online určité opodstatnění,“ pokračoval Brauer. „Zájem o koupi nedosahuje stejné úrovně, jako když byly stejné kampaně k vidění v televizi i online. Tento vliv platí pro známé i neznámé značky.“

Další závěry studie:
— Kombinace online médií a televize v kampaních zvyšuje jejich celkový výkon.
— Pro populární značky, produkty a služby, které spotřebitelé znají a jimž ze srdce věří, je zobrazování reklamy na obou platformách přínosné; pro značky, produkty a služby, které lidé neznají nebo nepoužívají, je přínos ještě vyšší.
— Diváci věnují více pozornosti a času sledování reklam na online platformách, pokud tyto reklamy již předtím viděli v televizi.

Distribucí této studie pomáhá Effectv svým klientům pochopit zákonitosti a najít lepší způsoby využití jejich mediálních rozpočtů. „Tento vývoj televize odpovídá tomu, jak se my jako diváci programujeme a zda máme ve správnou dobu obsah, který chceme sledovat,“ tvrdí Brauer.

Pro malé místní podniky i pro nové celonárodní inzerenty na scéně, jako jsou marketéři dodávající služby přímo konečným spotřebitelům, mohou být závěry studie pro jejich další existenci zásadní. „Jsme tu proto, abychom jim pomohli pochopit, že (využívání televize) není jedna velká neproniknutelná záhada,“ dodal Brauer. „Je to něco, co zvládne každý, a aby svou značku posunul o stupínek výš, je důležité (v kampaních) aktivovat (televizní složky).“

V blízké budoucnosti můžete od Effectv očekávat řadu dalších výzkumných podnětů, které dále prověří vztah diváků ke sdělením v online prostředí i v tradiční televizi. Je možné, že nejde o dva oddělené světy reklamní činnosti, poznamenal Brauer. „Díváme se na ně jako na jeden mediální ekosystém, v němž se význam vašeho sdělení přes tyto platformy přenáší.“

Mohou být takové výzkumy časem prospěšné i pro narůstající množství programů financovaných reklamou a kolujících prostřednictvím chytrých televizorů a zařízení připojených k televizi (včetně streamovací služby Peacock provozované společností NBCUniversal, kterou vlastní Comcast)? To časem zjistíme, prohlásil Brauer.

Zdroj: https://www.mediavillage.com