Kim Portrate, think.tv

Během pandemie COVID-19 dodává televize lepší hodnotu než kdy dřív. Jednoduchým důvodem je společné sledování.

Pokud jste se se svou rodinou v posledních týdnech shromažďovali kolem televize jako já, nejste sami. V době odloučení hledáme nějaké spojení a televize upevnila svou roli v našich životech jako místo propojení pro rodiny všech podob a velikostí. Když se lidé sejdou, aby sdíleli televizní zážitky, říká se tomu společné sledování. A během velkého omezení volného pohybu v roce 2020 jsme byli svědky jeho velkého nárůstu, a to zejména večer.

Společné sledování: Základní křivka před omezením v 8.-11. týdnu vs. během omezení ve 12.-17. týdnu

Televize celkem/měření v 5 městech

Zdroj: O2TAM Metro, živě, 5CM, TV celkem, leden - duben 2019, 8.-17. týden 2020, v tis., celý den (02-25h29), společné sledování vůči celkovému počtu diváků

leden - duben 2019 8.-11. týden 2020    12.-17. týden 2020

Rodinná hodinka: Doba mezi 19. a 20. hodinou se stala klíčovým časem pro společné sledování, kdy se lidé v celé zemi scházejí doma u televize.  

Sílu společného sledování nesmíme podceňovat. 

Na rozdíl od videí na sociálních platformách jako YouTube a Facebook má televize sílu přitáhnout lidi ke společnému zážitku, ať se jedná o soutěž Lego Masters (v době omezení volného pohybu se 70 % sledování odehrávalo ve společnosti ostatních), MasterChef (65 %), Gogglebox (63%) nebo filmy jako Můj dům - můj hrad (The Castle, 62 %) či Strážci galaxie (Guardians of the Galaxy, 60 %). 

Značkám se tak nabízí příležitost zvýšit podíl na reklamní sledovanosti bez investice navíc tím, že budou promlouvat k několika generacím najednou, zažehnou rozhovory, které ovlivní nákupní rozhodnutí, a vyvolají změnu chování. Pokud se podíl na reklamní sledovanosti rovná tržnímu podílu, je společné sledování výkonným nástrojem pro značky, které se po pandemii COVID-19 chtějí vyšvihnout nahoru.

Jednou značkou, která společné sledování dobře chápe, je BCF. Australské rodiny obvykle obrací pozornost k BCF během Velikonoc, než sbalí stan a chladicí box a vyrazí za dobrodružstvím. Ale protože je cestování během pandemie COVID-19 omezeno, každý dnes zůstává doma.  

Společnost BCF nahradila plánovanou maloobchodní kampaň iniciativou zaměřenou na budování značky a pobízí australské rodiny, aby kempovaly na zahradě. Značka chytře oslovila publikum, které se společně dívá na televizi, a rozpoutala hnutí kempování na zahradě a podnítila prodej vidlic na opékání marshmallownů, přenosných ohnišť a dětského kempinkového vybavení. 

Zdroj: https://thinktv.com.au