Jak moc se díváte na televizi? Nepřikrášlujte si to - víte, že víc než obvykle. Když není kam jít a co dělat, ale zato máme všechny důvody na světě zůstat doma, televize nás upoutala víc než kdy dřív. Podnikatelé uprostřed bláznivých časů a chaosu neustále hledají příležitosti a někteří plně využívají prudkého nárůstu času, kdy sledujeme televizi.  

Dostat nějaký segment do televize v hlavním vysílacím čase připadá těm, kdo dělají PR krátce, skoro nemožné. Ale ve skutečnosti to není tak těžké, jak si myslíme, a v současné době je dokonce uvedení spotu v prime timu, kdy je sledovanost vysoká, jednodušší. Podle deníku The Wall Street Journal zaznamenalo sledování televize během dne pořádný nárůst, zejména mezi první a čtvrtou hodinou odpolední (kdy by diváci obvykle byli spíš v práci než doma se svými dálkovými ovladači). Nikdy nebyla lepší doba, abyste využili skutečnosti, že televizní sítě potřebují přinášet působivý obsah. Randy Alvarez, moderátor televizního pořadu Wellness Hour, který má na kontě už více než 4,350 dílů a jejich počet dále stoupá, se podělil o radu, jak se dostat do podobného televizního pořadu - a proč je tak důležité k tomu využít právě této doby.

Síla televizního marketingu

Kvůli fámě, že „tisk je mrtvý“, se mnozí strachují, že totéž platí i pro televizi. V době, kdy streamovací služby jako Netflix nabízejí televizi bez reklamy za méně než 10 dolarů za měsíc a aplikace sociálních médií poskytují hodiny lákavé zábavy, se vzrušující zážitek ze sezení před televizí zdá jako minulost. Američané si však televizi pouštět chtějí - teď ještě více než dříve. Někdy to dokonce znamená, že jsou na telefonu a u toho se dívají na televizi. Pro každého podnikatele, který má notebook, je snadné připojit se k mnoha různým médiím.

Drobná poznámka: Generace Z a mladší dávají před většími obrazovkami přednost svým chytrým telefonům (statistika od společnosti Marketing Charts uvádí, že „lidé ve věku 18-34 let tráví téměř třikrát více času používáním aplikací a webu jen na chytrých telefonech než sledováním tradiční televize). Marketing je mocný pro věkovou skupinu 34+, ale neměli bychom opomíjet ani mladší generaci. I oni se dívají, i když je jejich demografická skupina menší.

„Důkazem je návratnost investic a neuvěřitelné výsledky, které vidíme,” podotýká Alvarez. „Poprvé jsme se zabývali myšlenkou televizního marketingu v mém pořadu, když jsem začal hovořit s jedním ze svých dřívějších hostů, který je lékař. Cena byla 150 dolarů za třicetiminutový segment, kterou původně odmítli,” řekl Alvarez. „Ve skutečnosti si mysleli, že by to snížilo jeho dobrou pověst - což je vždy třeba uvážit, když přemýšlíme o formách PR a jak si budovat vlastní značku. Ale protože ostatní média nepřinášela výsledky, jaké jeho tým chtěl, nakonec souhlasili.“

„Skončilo to jako jeden z nejlukrativnějších kroků jeho kariéry s návratností investice, která přinesla výnosy více než 200 000 dolarů,“ vysvětlil Alvarez. „Od té doby, co jsem to na jeho segmentu viděl, ještě více věřím v sílu televizního marketingu. Návratnost investic, kterou pozorujeme i nadále, představuje na televizi v hlavním vysílacím čase v Los Angeles jen malou investici - a vaši tvář vidí přibližně 5,7 milionu domácností.”

Příběhy, které pro sílu televize fungují nejlépe

Aby bylo jasno: televizní segment musí být vzdělávací, zábavný a/nebo informativní a zároveň musí fungovat jako reklamní plocha. Získat televizní segment není volná vstupenka k prodeji před miliony lidí. K tomu slouží reklama. „Když se snažíte prodat nějaký segment, musí být jasné, že se obsah netočí kolem prodeje,“ informoval Alvarez. „I když segment získáte a pak směřujete k prodeji, je to zabité. Diváci vypnou zvuk nebo přepnou na jiný kanál. Nic takového vidět nechtějí.“

„Můžete však prodávat nepřímo tím, že se přizpůsobíte emocím diváků. Zjistili jsme, že nejlépe funguje, když spojíme vzdělávací a emocionální hledisko. Protože například my představujeme převážně lékaře a stomatologické odborníky a vedeme s nimi rozhovory, je poměrně účinné informovat diváky o postupech a příbězích pacientů s cílem šířit osvětu a zároveň je vést po emocionální lince příběhu.“ 

Někteří lidé se obávají, že diváci už všechno slyšeli, zejména když už tu odborníci na určité odvětví vystupovali. Alvarez tvrdí, že někdy jsou nejlepší ty segmenty, které jsou hyper-specifické. „Když přemýšlíte o tom, jak přesvědčit, sledujte zcela konkrétní cíl. Když jste například fyzioterapeut, zaměřte se na to, jak ulevit od bolesti kolene nebo jiné části těla. Pokud se nepohybujete ve zdravotnické sféře, ale působíte třeba v oboru, jako je péče o pleť, zaměřte se na nejlepší denní režim v péči o pleť, abyste ji ochránili před stárnutím. Čím přesněji cílíte a čím jste konkrétnější, tím zapamatovatelnější budete - jak pro sítě, kde se chcete prezentovat, tak pro diváky.”

Zdroj: https://www.forbes.com