Inzerenti — a mateřská společnost NBC Universal, Comcast – se bezesporu zaradují.

Po květnovém otestování tzv. shoppable reklam v lineárním vysílání pořadů  „Today” (značka Walmart), French Open (značka Lacoste), Tour de France (značka Zwift) a „Songland” (značka Roli), vypustila mediální společnost NBCU reklamní formát s QSR kódem do svých lifestylových pořadů a pořadů bez scénáře.   

Technologie ShoppableTV vytvořená technologickou společností, jejíž jméno nebylo zveřejněno, vypadá uživatelsky velmi jednoduše. Její schopnost fungovat v reálném čase představuje významný skok kupředu ve srovnání s předešlými TV/ecommerce metodami jako je vkládání odkazů do videí.  

Když na obrazovce během tzv. „on-air shoppable moments,” jak je NBCU nazývá, vyskočí QSR kód, všechno, co musí diváci udělat, je namířit svůj chytrý telefon na kód. Ten je pomocí odkazu připojí na sponzorovu stránku, kde mohou nakoupit. 

Někdy moderátor pořadu představí tento tzv. „shoppable moment” a vysvětlí, jak zakoupit zboží pomocí kódu, jindy se pouze objeví upozornění na obrazovce.

Společnost NBCU informovala o tom, že testy reklam (viz výše) v jejich pořadu „Today” inspirovaly 50 tisíc diváků k návštěvě stránky „Steals and Deals”, která se v pořadu objevila, což vygenerovalo tržbu v šesticiferných číslech. Nyní informují, že při zásahu desítek milionů diváků shoppable reklamami registrují průměrnou míru konverze, která je téměř o 30% vyšší než průměrná míra ecommerce. Tyto reklamy také zvyšují růst na sociálních médiích o 10%.   

V květnu, Josh Feldman, EVP, head of marketing and advertising creative, prohlásil, že NBCU ustupuje od GRP prodeje, aby dosáhla obchodních výsledků s Shoppable TV. „Spojením značek s naším prémiovým obsahem, ovládnutím všech úrovní nákupního trychtýře a odstraněním bariér, se kterými se diváci tradičně setkávají mezi zahlédnutím produktu a jeho koupí, dáváme marketerům přímý prodejní kanál k milionům diváků po celé zemi.“  

Přesně jak poukázal Feldman, toto poskytuje inzerentům nejen „integraci značky“, ale nyní i metodu přímého prodeje v reálném čase v kontextu lineárního programu s měřitelným publikem, ke kterému „mají lidé citový vztah“, což je „odlišný obchodní model.“

„Bude nám patřit celý nákupní trychtýř,“ dodává Feldman. „Provedli jsme rozsáhlý výzkum, který ukázal, že TV má obrovský vliv na spodní část trychtýře. Tohle nám to umožní dokázat v reálném čase.“  

Není žádnou novinkou, že inzerenti čím dál častěji vyžadují atribuci a jasné, měřitelné výsledky – v tomto ohledu zcela určitě nemůžete přímý prodej předčit.

A diváci?

Spousta lidí je samozřejmě závislá na teleshoppingových programech. Hodně celostátních značek založených na ecommerce (nejen steakové nože) nyní přichází na finanční efektivitu využívání TV reklam jako součásti svého marketingového mixu a mnoho lidí už reaguje na reklamy na YouTube nebo na videa jiných platforem.  

Shoppable TV reklamy v živém vysílání nejsou úplnou novinkou

Například společnost Hulu ve spolupráci s Brightline, začala před několika lety nabízet jednotky shoppable reklam v reálném čase, včetně dynamického vkládání reklamy do dvou minut dostupného času na kabelových sítích.  

Personalizované, lokalizované reklamní overlays umožňují nákup vstupenek do místních kin, objednání jídla z restaurace nebo zboží od maloobchodníka pomocí connected TV, informoval Multichannel News v roce 2017. 

Existuje zde potenciál pro odrazení alespoň některých diváků kvůli přerušování tradičního lineárního TV zážitku QSR kódy a upozornění, aby se chopili svých telefonů a něco si koupili? Nebude to žádnému zuřivému fanouškovi sledujícímu „Sunday Night Football“ nebo oblíbenou talkshow připadat otravné, nebo dokonce nepřípustné, přidat takovou formu reklamy k množství standardních reklam v jejich pořadu?

V rozhovoru pro TechCrunch o představení Shoppable TV Feldman a Collete Winn, VP strategy and operations společnosti NBCU, prohlásili, že reklamy se omezí na pouze jednu značku za pořad (prozatím) a namítli, že reklamy ve skutečnosti zlepší divácký zážitek. 

„Zboží nemusíte hledat…co vidíte je jen to, co můžete koupit,“ říká Winn. Neobtěžuje vás to. Je to velice jemně zakomponováno do pořadu.

Jak už vás mohlo napadnout vzhledem k dřívější zmínce o shoppable reklamách na Hulu a chystané přehrávací službě společnosti NBCU, Peacock – která bude mít složku podporovanou reklamami a o které se spekuluje, že do budoucna zvažuje lineární kanály – vedení NBCU potvrdilo, že už „experimentují“ s tím, jak mohou být shoppable reklamy využívány na jiných zařízeních včetně connected TV. Na CTV „mohou reklamy zlepšit interakci s dálkovým ovladačem,“ poznamenává TechCrunch.     

Můj odhad? Shoppable reklamy v lineární vysílání potěší shopaholiky. Jiní diváci je nejdříve postřehnou a později váhavě přijmou jako cenu za „bezplatnou“ TV. Někteří diváci si připlatí za možnost (nebo více možností), díky kterým se zbaví rostoucího množství reklam a reklamních formátů v tradičním lineárním vysílání.

Ale i v případě té poslední kategorie diváků, vytlačení více spotřebitelů k předplatnému streamovacích služeb bez reklam, které společnost také vlastní, je výhra tak jak tak, ne?  

Zdroj: https://www.mediapost.com